Servis Sağlayıcı: RoxoNET Internet Hizmetleri
Müşteri: RoxoNET Internet Hizmetleri üzerinden hizmet alan kişi/kuruluş

1) İade koşullarınız nelerdir? Hangi şartlarda iade yapabilirim? 
RoxoNET İnternet Hizmetleri'nden aldığınız her ürün için 7 gün iade etme şansınız mevcuttur. İade etmek istediğiniz ürünün "domain, whmsonic lisansı, virtual private sunucu, directadmin lisansı, aylık radyo hosting ve ya aylık hizmet" olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde almış olduğunuz hizmetin iadesi söz konusu değildir. İadeler sadece, yıllık alınan ürünlerde geçerlidir. Domain tescilleri ResellerClub tarafından tescil edildiğindan dolayı iade söz konusu değildir.

2) İptal etme koşullarınız nelerdir? Hangi şartlarda ürünümü iptal edebilirim? 
Müşteri panelinizde ürünün detaylı yönetim sayfasında bulacağınız "Paketi İptal Et" menüsünü siparişi verdikten 7 gün içinde kullanarak, almış olduğunuz hizmet yada ürünü iptal edebilirsiniz. Ürünün iptali halinde bir sonraki ay yada dönem için fatura oluşturulmayacaktır. Tekrar yenilemek yada almak istediğiniz taktirde; menülerimizi kullanarak tekrar siparişinizi yenileyebilirsiniz. Aksi taktirde kullanıcıdan kaynaklı ürünlerin iptali, firmamızdan sorumlu tutulamaz.

3) Garanti koşullarınız nelerdir? Beni ne gibi yükümlülükler bekliyor? 
Garanti ve diğer tüm yasal yükümlülükler hakkında "Hizmet ve Ürün Sözleşmesi" sayfasında gerekli detaylar verilmiş olup, kullanıcılarımızın tamamen kendi web sitelerinden sorumlu tutulabileceği ve sitelerinden doğabilecek her türlü yasal sorumluluğun kendilerine ait olduğunu hatırlatmak isteriz. Hizmet sözleşmemizi okumak için tıklayınız.

4) Kurulum ve teslimat süreci ne kadardır? 
Ödemesi gerçekleşen her türlü ürününüzün maksimum teslimat süresi 48 saattir. Ürününüz iş yoğunluğuna göre ödemeniz kontrol edildikten hemen sonra aktif edilir. Bu çoğu zaman ortalama bir ila iki saat arasında değişmektedir.

Harici soru ve sorularınız için destek @ roxonet.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.